Četla jsem-Romeo a Julie

26. prosince 2011 v 12:14 | Natali |  Četla jsem, viděla jsem, slyšela jsem
Praštěná knížka, ale je to klasika, která nikdy neomrzí.O co jde
Příběh vypráv o dvou mladých lidí, kteří se do sebe zamilují. Jenže Romeo je z rodu Monteků a Julie je z rodu Kapuletů. Problém je v tom, že oba dva rody se nenávidí a tak se nkdo nesmí dozvědět, že jsou do sebe zamilovaní. V den kdy se poprvé uvidí si na domluví svatbu, a tak je druhý den oddá knez Lorenzo. Po svatbě odchází Romeo za svými přáteli, kde potkává Tybalta, který je z nepřátelského rodu. Po krátkém pošťuchování začne souboj, ve kterém Romeo Tyabalta zabije a je následně vyhnán do vyhnanství a už se nesmí ve Veroně ukázat.
Juliini rodiče si myslí, že se trápí kvůli Tybaltovi (Juliin bratranec) a tak jí smluví svatbu s Parisem, která se má konant hned druhý den. Neštastná Julie odběhne za knezem Lorenzem a ten jí následně poradí, aby vypila lahvičku s jedem po kterém se má za dva dny probudit. Mezitím poslal kněz po svém bratrovi dopis pro Romea, že je to jenom jako a že si pro ni má přijít. Jenže bratra nepustí z domu z důvodu morové epidemie a tak Romeo dopis nedostane. Když se od svého zvěda Romeo dolechl, že je Julie mrtvá, koupí si od lékárníka lahvičku s jedem a v noci odjíždí do Verony. Odklopí hrob a tam skutečně vidí "mrtvou" Julii. U hrobu se setkává s Parisem, kterého pak Romeo zabije. Uloží ho vedle Julie a vypije lahvičku s jedem. Umírá ve stejné chvíli, kdy se Julie probouzí. Zděšená Julie vidí vedle sebe mrtvého Romea a zapíchne se.
Až smrt těchto dvou mladých lidí způsobila to, že se rody Kapuletů a Monteků přestali nenávidět.

Hlavní postavy
Romeo
je hlavní mužská postava, která se léčí z nešťastné lásku z Rosalinou. Na plese Kapuletů se seznámi Julii, kterou si druhý den vezme za manželku.
Je mladý, ale jeho přesný věk se v knize nevyskytuje. Podle mého odhadu mu bude stejně jako Julii.
Julie
je hlaví ženskou postavou, která se ještě nikdy nezamilovala. Na plese svých rodičů potkává Romea do kterého se okamžitě zamilovala.
Juliin věk mě překvapil. Je stárá jako já. Za nedlouho jí bude čtrnáct.

Vlastní dojem

Romeo a Julie je nastárnouc klasika, ale pěkně praštěná knížka. Představa, že bych se měla vdávat je hodně praštěná a že bych se zabila jen proto, že už nikdy neuvidím toho koho miluji se mi taky nepozdává. Ale jelikož je příběh zasazený do 14.století, tak chápu, že to bylo možné.
Knižka je psaná jako divadelní hra. Takže jsem se občas ztrácela v tom kdo co říká, ale jinak se to překvapivě četlo dobře.
Ne všechny postavy mluví ve verších. Ve verších mluví převážně jenom Romeo, Julie a Lorenzo.
Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla a rozhodně ji doporučuji všem. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu?

KLIK

Komentáře

1 RoNi RoNi | Web | 26. prosince 2011 v 19:59 | Reagovat

úžasnej blog! :-D

2 Lunar Lunar | E-mail | Web | 27. prosince 2011 v 15:46 | Reagovat

Má vážne "silný" obal:D Aj keď hovorí sa: Nesúď knihu podľa obalu a tu je jasný príklad;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama