V čem tkví úspěšnost spisovatelů

22. srpna 2013 v 16:46 | Natali |  Přemýšlím...(já?)
Poslední dobou nemám moc času, takže jse blog mírně zanedbávala. Před tím konec roku, te´d prázdniny a ještě ke všemu jsem se rozhodla přikrmovat další blog (covers-by-natali.blog.cz), teď mám v plánu se blogu více věnovat :)

Častokrát jsem přemýšlela v čem tkví úspěšnost spisovatelů. V originalitě? V úžasném příběhu? V podivínství?
Spisovatel, jen aby jste rozumněli, je strašně divný človek, toužící po úspěchu a titulu Změnil/a svět. Každý umělec chce změnit svět, minimálně rozšířit své přesvědčení, to vám můžu na sto procent potvrdit. Krom toho, že spisovatel má určité ambice počínaje vydáním knihy a končeje světovým reformátorstvín, působí i na venek strašně podivínsky. Neustále chodí s blokem a tužkou a pokud jej nemá zaznamenává si své myšlenky do mobilu. Ve všem a v každém vidí nějaký příběh a je fascinován tím, že po světě běhá více jak 10 mld. příběhů. Zároveň, je ale strašně flustrován, když se mu žádný příběh nedaří rozvést a vytvořit z něj něco zajímavého. Já osobně si myslím, že z každého příběhu se dá vylovit něco vyjímečného, jen se musí zjistit jak, a to dá občas skutečně zabrat. Varování pro všechny, kteří nějakého pisálka znají: Takovíto lidé, dokáží být extrémně výbušní (a to i v případě, že se jedná o naprostého flegmatika), když ho vyrušíte při psaní a přetehnete mu tzv. "nit". Dokáží pak i zabíjet. Další varování zní: Pokud bloumá zamyšleně po bytě (či kdekoli jinde), neberte "Hm" jako odpověď. Náš pisálek si pravděpodobně vůbec neuvědomuje na co ste se ho ptali, po případě, že jste se ho vůbec ptali. Pokud, ale bude trvat na svém a bude vyžadovat rozsáhlejší odpověď, platí nebezpečí z varování č. 1!
Abych se ale vrátila k té úspěšnosti. Jelikož takto podivínští jsou snad všichni autoři a umělci, nemůže to být klíčem k jejich úspěchu. Zdali je to v originalitě a osobitém stylu taky nevím, protože i tyhle věci se po několika vydaných dílech stávají nudnou složkou děje a vy máte pocit, že už s jistotou víte, jak příběh dopadne.
Zřejmě je to v dobrém nápadě, ale ne vždy svým dílem s dobrým nápadem "Změníte svět" viz. třeba Upíří deníky. Musím se přiznat, že v originálním vydání jsem je nečetla, ale v českém překladu jsem se o to několikrát pokoušela, vždyť je to poměrně "profláknutá" knížka. (zřejmě "profláknutá" neznamená dobrá, ale to jsem si uvědomila až po tom, co jsem doma naschromáždila všechny díly). Bohužel můj pokus o přečtení, alespoň prvního dílu skončil na prvních padesáti stránkách. Kdežto seriál sklidil (pro mě až nečekaný) úspěch. Spisovatelka sama o sobě svět nezměnila, ale popularitu jí její dílo zajistilo.
A závěr téhle úvahy? Ideální vzor na slávu spysovatele ("překvapivě") neexistuje, ale co se mě týče, tak se raději pokusím změnit svět, než abych byla za každou cenu slavná. Jako Rosemunde Pilcher, jejíž slátaniny běží každou chvíli na Primě a u kterých můžu se 70% jistotou říct, jak příběh dopadne - mýlím se třeba jen v tom, že ten, do koho se zamiluje není její otec, ale její bratr ;)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu?

KLIK

Komentáře

1 Mišulka Mišulka | E-mail | Web | 3. září 2013 v 11:28 | Reagovat

Když jsem to četla tak jsem se usmívala. Některé části jako by byly přímo o mě :D

Ale ten největší úspěch je vůbec najít čtenáře, kteří si knížku koupí, najít si k nim cetu ...

Ale je to moc pěkný článek :)

2 Natali Natali | Web | 5. září 2013 v 5:12 | Reagovat

[1]:Jo s těmi čtenáři to má něco do sebe :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama